Skip to content

219 Chelsea AveBayville, NJ 08721

Built 2008

Last Sale Price
$186,695
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block1022
Lot20.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,284
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
30%
Improvement Value:$250,500
70%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+3.9%
2024$8,352+4.1%
2023$8,024+0.0%
2022$8,024+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,695

From:

To:

Sq Ft2,284DeedBook 16115, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10552, Page 854