Skip to content

29 Mill Creek RdBayville, NJ 08721

Built 1953

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 29, 2006

Property Information

Block1022
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,140
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
48%
Improvement Value:$109,700
52%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,104+3.9%
2024$4,911+4.1%
2023$4,719+0.0%
2022$4,719+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 13108, Page 1247

Property Built

Built

Year Built: 1953