Skip to content

208 Shore BlvdBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block1039
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page163

Building Details

Building Class16
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,065
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
55%
Improvement Value:$74,700
45%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,002+3.9%
2024$3,851+4.1%
2023$3,700+0.0%
2022$3,700+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$134,900

From:

To:

Sq Ft1,065DeedBook 16403, Page 251Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 15370, Page 466

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 13673, Page 1671

Property Built

Built

Year Built: 1960