Skip to content

65 Mill Creek RdBayville, NJ 08721

Built 1952

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 17, 1992

Property Information

Block1040
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page163

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage725
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
63%
Improvement Value:$54,600
37%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,568+3.9%
2024$3,434+4.1%
2023$3,299+0.0%
2022$3,299+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4851, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1952