Skip to content

5 Alison CtBayville, NJ 08721

Built 1989

Last Sale Price
$317,325
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block1057
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page163

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,394
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,300
56%
Improvement Value:$127,700
44%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,968+3.9%
2024$6,705+4.1%
2023$6,442+0.0%
2022$6,442+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$317,325
DeedBook 15466, Page 445

Property Sale

Sale
$331,500
DeedBook 14060, Page 1884

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 11702, Page 1092

Property Sale

Sale
$185,500
DeedBook 10453, Page 1847

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10127, Page 308

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4767, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1989