Skip to content

206 Pt Pleasant AveBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block1062
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page164

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,298
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,400
35%
Improvement Value:$181,000
65%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+3.9%
2024$6,459+4.1%
2023$6,206+0.0%
2022$6,206+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 16785, Page 249Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 16443, Page 1319Recorded7/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 10720, Page 82

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 10074, Page 856

Property Sale

SaleMulti
$39,100
DeedBook 5712, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1970