Skip to content

101 Sandpiper LnBayville, NJ 08721

Built 1998

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block1079
Lot101
QualifierC.101
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$122,500
75%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,918+3.9%
2024$3,770+4.1%
2023$3,622+0.0%
2022$3,622+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 18124, Page 358Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 10944, Page 1966

Property Sale

Sale
$110,990
DeedBook 10004, Page 1944

Property Built

Built

Year Built: 1998