Skip to content

114 Sandpiper LnBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block1079
Lot114
QualifierC.114
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$146,500
79%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,497+3.9%
2024$4,327+4.1%
2023$4,157+0.0%
2022$4,157+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 18023, Page 731Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 10764, Page 564

Property Sale

Sale
$103,265
DeedBook 10142, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 2000