Skip to content

135 Spoonbill HollowBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block1079
Lot135
QualifierC.135
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$155,800
80%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,721+3.9%
2024$4,543+4.1%
2023$4,364+0.0%
2022$4,364+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,260DeedBook 19786, Page 1109Recorded9/10/2024

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 12781, Page 604

Property Sale

Sale
$102,990
DeedBook 10774, Page 1425

Property Built

Built

Year Built: 2001