Skip to content

140 Spoonbill HollowBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block1079
Lot140
QualifierC.140
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,418
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
19%
Improvement Value:$166,800
81%
Total Assessment$206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,986+3.9%
2024$4,798+4.1%
2023$4,610+0.0%
2022$4,610+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 12469, Page 1034

Property Sale

Sale
$116,390
DeedBook 10298, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 2001