Skip to content

169 Harlequin GladeBayville, NJ 08721

Built 2002

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block1079
Lot169
QualifierC.169
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage933
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
24%
Improvement Value:$127,100
76%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,029+3.9%
2024$3,877+4.1%
2023$3,725+0.0%
2022$3,725+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft933DeedBook 19419, Page 208Recorded6/30/2023

Property Sale

Sale
$147,500
Sq Ft933DeedBook 18329, Page 326Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 11351, Page 50

Property Sale

Sale
$84,960
DeedBook 10689, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 2002