Skip to content

177 Harlequin GladeBayville, NJ 08721

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block1079
Lot177
QualifierC.177
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage933
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
36%
Improvement Value:$70,000
64%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,652+3.9%
2024$2,552+4.1%
2023$2,452+0.0%
2022$2,452+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft933DeedBook 16533, Page 151Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft933DeedBook 16399, Page 482Recorded5/23/2016

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 14276, Page 516

Property Sale

Sale
$82,990
DeedBook 10040, Page 1671

Property Built

Built

Year Built: 1999