Skip to content

17 Quail RunBayville, NJ 08721

Built 1989

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 2, 2022

Property Information

Block1079
Lot17
QualifierC.17
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
23%
Improvement Value:$130,400
77%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,108+3.9%
2024$3,953+4.1%
2023$3,798+0.0%
2022$3,798+2.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,260DeedBook 19005, Page 278Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 12761, Page 1940

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11654, Page 364

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 10811, Page 1573

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 10180, Page 769

Property Sale

Sale
$97,680
DeedBook 5119, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1989