Skip to content

19 Quail RunBayville, NJ 08721

Built 1989

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block1079
Lot19
QualifierC.19
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,278
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
23%
Improvement Value:$134,000
77%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,195+3.9%
2024$4,037+4.1%
2023$3,878+0.0%
2022$3,878+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 17430, Page 100Recorded4/4/2019

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 17313, Page 360Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$106,330
DeedBook 5098, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1989