Skip to content

28 Quail RunBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block1079
Lot28
QualifierC.28
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$159,900
80%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,820+3.9%
2024$4,638+4.1%
2023$4,456+0.0%
2022$4,456+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,488DeedBook 18311, Page 575Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 10141, Page 1949

Property Sale

Sale
$105,990
DeedBook 5151, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1994