Skip to content

30 Quail RunBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$96,630
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block1079
Lot30
QualifierC.30
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$140,300
78%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,347+3.9%
2024$4,183+4.1%
2023$4,019+0.0%
2022$4,019+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$96,630

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 17153, Page 282Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$96,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 15761, Page 1809Recorded3/12/2014

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12050, Page 1033

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10965, Page 1226

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5596, Page 980

Property Sale

Sale
$95,880
DeedBook 5306, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1995