Skip to content

34 Quail RunBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block1079
Lot34
QualifierC.34
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$159,900
80%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,820+3.9%
2024$4,638+4.1%
2023$4,456+0.0%
2022$4,456+26.9%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000
Sq Ft1,488DeedBook 18862, Page 1073Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$177,300

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 17116, Page 24Recorded5/15/2018

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 12548, Page 1944

Property Sale

Sale
$120,600
DeedBook 11168, Page 474

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5666, Page 840

Property Sale

Sale
$112,985
DeedBook 5203, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1994