Skip to content

37 Quail RunBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block1079
Lot37
QualifierC.37
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,278
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$120,000
75%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,858+3.9%
2024$3,712+4.1%
2023$3,566+0.0%
2022$3,566+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 16744, Page 1293Recorded5/23/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11063, Page 882

Property Sale

Sale
$106,970
DeedBook 5311, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1995