Skip to content

38 Quail RunBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block1079
Lot38
QualifierC.38
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,278
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$141,800
78%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,383+3.9%
2024$4,218+4.1%
2023$4,052+0.0%
2022$4,052+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 13438, Page 1742

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11245, Page 643

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 10312, Page 1918

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook 5334, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1995