Skip to content

62 Pintail TraceBayville, NJ 08721

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block1079
Lot62
QualifierC.62
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$159,900
80%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,820+3.9%
2024$4,638+4.1%
2023$4,456+0.0%
2022$4,456+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,488DeedBook 20041, Page 1465Recorded6/13/2025

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,488DeedBook 18818, Page 893Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$118,850

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 17158, Page 587Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 16722, Page 574Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 12771, Page 1647

Property Sale

Sale
$104,080
DeedBook 5221, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1994