Skip to content

7 Shearwater HollowBayville, NJ 08721

Built 1989

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block1079
Lot7
QualifierC.07
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$150,400
79%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+3.9%
2024$4,417+4.1%
2023$4,244+0.0%
2022$4,244+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,488DeedBook 18276, Page 1724Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 11378, Page 443

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5503, Page 238

Property Sale

Sale
$135,990
DeedBook 4785, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1989