Skip to content

89 Puffin GladeBayville, NJ 08721

Built 1996

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block1079
Lot89
QualifierC.89
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage928
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$105,000
72%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,496+3.9%
2024$3,364+4.1%
2023$3,232+0.0%
2022$3,232+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft928DeedBook 19717, Page 210Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft928DeedBook 16233, Page 1481Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11879, Page 1651

Property Sale

Sale
$75,990
DeedBook 5339, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1996