Skip to content

92 Ronald Ave SouthBayville, NJ 08721

Built 1964

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block1108.07
Lot78.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page182

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR60
Sq Footage1,804
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,100
68%
Improvement Value:$136,300
32%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,151+4.0%
2024$9,758+4.2%
2023$9,366+0.0%
2022$9,366+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 10069, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1964