Skip to content

75 Yardarm CtBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Nov 3, 1999

Property Information

Block1108.08
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page182

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR60
Sq Footage1,711
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,100
72%
Improvement Value:$93,900
28%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+3.9%
2024$7,888+4.1%
2023$7,579+0.0%
2022$7,579+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 5766, Page 290

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5611, Page 432

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4762, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1985