Skip to content

77 Windjammer CtBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block1108.09
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page182

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR60
Sq Footage1,320
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,100
64%
Improvement Value:$137,200
36%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,241+3.9%
2024$8,893+7.2%
2023$8,294+0.0%
2022$8,294+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,320DeedBook 18449, Page 1153Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11518, Page 1010

Property Built

Built

Year Built: 1985