Skip to content

51 Storm Jib CtBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$454,000
Last Sale Date
Jun 21, 2004

Property Information

Block1108.12
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page181

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR60
Sq Footage1,960
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
56%
Improvement Value:$193,300
44%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,592+3.9%
2024$10,192+4.1%
2023$9,792+0.0%
2022$9,792+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$454,000
DeedBook 12139, Page 1634

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 10955, Page 1100

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5517, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1985