Skip to content

75 Storm Jib CtBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Jun 2, 2000

Property Information

Block1108.12
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page181

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1 1320
Dwellings1
ZoningR60
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,100
62%
Improvement Value:$152,600
38%
Total Assessment$398,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613+3.9%
2024$9,250+4.1%
2023$8,887+0.0%
2022$8,887+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 10119, Page 1087

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5535, Page 520

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5255, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1985