Skip to content

98 Ocean Gate AveBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block1108.14
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page181

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR60
Sq Footage1,729
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,300
56%
Improvement Value:$182,700
44%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+3.9%
2024$9,744+4.1%
2023$9,362+0.0%
2022$9,362-23.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,885DeedBook 17171, Page 434Recorded7/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1985