Skip to content

76 Moorage AveBayville, NJ 08721

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block1108.14
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page181

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR60
Sq Footage2,746
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,100
49%
Improvement Value:$254,300
51%
Total Assessment$500,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,065+3.9%
2024$11,609+4.1%
2023$11,154+0.0%
2022$11,154-6.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10221, Page 1530

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5019, Page 804

Property Sale

Sale
$239,800
DeedBook 4670, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1988