Skip to content

18 Veeder LnBayville, NJ 08721

Built 1997

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
May 1, 1997

Property Information

Block1108.16
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,186
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
51%
Improvement Value:$109,200
49%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,386+3.9%
2024$5,183+4.1%
2023$4,980+0.0%
2022$4,980+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5466, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5342, Page 807