Skip to content

39 Ford AveBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 13, 2016

Property Information

Block1108.18
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,226
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,800
51%
Improvement Value:$102,500
49%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,046+3.9%
2024$4,856+4.1%
2023$4,665+0.0%
2022$4,665+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 16481, Page 1270Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 12654, Page 506

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4798, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1970