Skip to content

25 Carver StBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Jul 24, 2002

Property Information

Block1108.19
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,712
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
39%
Improvement Value:$165,900
61%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,558+3.9%
2024$6,310+4.1%
2023$6,063+0.0%
2022$6,063+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 11016, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1970