Skip to content

30 Ford AveBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block1108.19
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,036
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
36%
Improvement Value:$190,900
64%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,163+3.9%
2024$6,893+4.1%
2023$6,622+0.0%
2022$6,622+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5591, Page 766

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4689, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1970