Skip to content

23 Belmont AveBayville, NJ 08721

Built 1972

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block1108.20
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,018
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,800
55%
Improvement Value:$86,400
45%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,658+3.9%
2024$4,482+4.1%
2023$4,306+0.0%
2022$4,306+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,018DeedBook 17198, Page 1775Recorded8/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1972