Skip to content

39 Longport AveBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2009

Property Information

Block1196
Lot4842
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage5,960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,100
55%
Improvement Value:$444,900
45%
Total Assessment$995,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,989+3.9%
2024$23,084+4.1%
2023$22,179+0.0%
2022$22,179+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000