Skip to content

158 Amherst DrBayville, NJ 08721

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 1995

Property Information

Block1221.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page183

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,948
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,100
65%
Improvement Value:$134,900
36%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,162+3.9%
2024$8,816+4.1%
2023$8,470+0.0%
2022$8,470+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5077, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1984