Skip to content

28 Moorage AveBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2000

Property Information

Block1229
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
59%
Improvement Value:$75,100
41%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,415+3.9%
2024$4,248+4.1%
2023$4,081+0.0%
2022$4,081+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960