Skip to content

16 Harborage AveBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Mar 6, 2000

Property Information

Block1236
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
53%
Improvement Value:$90,700
47%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,682+3.9%
2024$4,505+4.1%
2023$4,329+0.0%
2022$4,329+37.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 10091, Page 508

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5198, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1960