Skip to content

2 Blue Heron LaneBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block1244
Lot1.04
QualifierC.02
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class39
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,458
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$183,800
77%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,757+3.9%
2024$5,540+4.1%
2023$5,323+0.0%
2022$5,323+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 16758, Page 1642Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 10411, Page 1752

Property Built

Built

Year Built: 2000