Skip to content

8 Blue Heron LaneBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block1244
Lot1.04
QualifierC.08
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class39
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,565
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
22%
Improvement Value:$194,900
78%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,025+3.9%
2024$5,798+4.1%
2023$5,570+0.0%
2022$5,570+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,565DeedBook 19736, Page 1043Recorded7/16/2024

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft1,565DeedBook 17007, Page 1889Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12305, Page 682

Property Sale

Sale
$147,900
DeedBook 10049, Page 1741

Property Built

Built

Year Built: 2000