Skip to content

19 Blue Heron LaneBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block1244
Lot1.04
QualifierC.19
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class39
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,446
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$186,900
77%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,832+3.9%
2024$5,612+4.1%
2023$5,392+0.0%
2022$5,392+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 10222, Page 1087