Skip to content

29 Blue Heron LaneBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block1244
Lot1.04
QualifierC.29
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class39
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,565
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
22%
Improvement Value:$194,900
78%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,025+3.9%
2024$5,798+4.1%
2023$5,570+0.0%
2022$5,570+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$171,540
DeedBook 10265, Page 1975

Property Built

Built

Year Built: 2000