Skip to content

33 Blue Heron LaneBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block1244
Lot1.04
QualifierC.33
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,495
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
22%
Improvement Value:$190,500
78%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,919+3.9%
2024$5,696+4.1%
2023$5,472+0.0%
2022$5,472+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,495DeedBook 17588, Page 1564Recorded8/29/2019

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 11840, Page 642

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 10394, Page 1818

Property Built

Built

Year Built: 2001