Skip to content

11 Skimmer LaneBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block1244
Lot1.04
QualifierC.46
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class39
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,784
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
20%
Improvement Value:$225,300
80%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,758+3.9%
2024$6,503+4.1%
2023$6,248+0.0%
2022$6,248+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,784DeedBook 19777, Page 1958Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12163, Page 898

Property Sale

Sale
$216,840
DeedBook 10562, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2001