Skip to content

23 Skimmer LaneBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block1244
Lot1.04
QualifierC.58
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class39
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,824
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
20%
Improvement Value:$220,200
80%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,635+3.9%
2024$6,385+4.1%
2023$6,134+0.0%
2022$6,134+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 15314, Page 1093

Property Sale

Sale
$227,400
DeedBook 10479, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 2001