Skip to content

14 Centerboard DrBayville, NJ 08721

Built 1991

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block1246.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page189

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,849
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,100
61%
Improvement Value:$166,000
39%
Total Assessment$423,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,201+3.9%
2024$9,816+7.0%
2023$9,177+0.0%
2022$9,177+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,849DeedBook 18833, Page 1518Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5598, Page 510

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4955, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1991