Skip to content

13 Centerboard DrPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1990

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 28, 2014

Property Information

Block1246.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page189

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,413
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,500
43%
Improvement Value:$363,900
57%
Total Assessment$642,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,488+10.9%
2024$13,969+4.1%
2023$13,421+0.0%
2022$13,421+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,413DeedBook 15805, Page 230Recorded5/15/2014

Property Sale

Sale
$331,900
DeedBook 4819, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1990