Skip to content

8 Traveler WayBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Nov 17, 1994

Property Information

Block1246.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page189

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,866
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
56%
Improvement Value:$188,000
44%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,199+3.9%
2024$9,814+4.1%
2023$9,429+0.0%
2022$9,429+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5223, Page 16