Skip to content

11 Traveler WayBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block1246.03
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page189

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,949
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,400
54%
Improvement Value:$205,700
46%
Total Assessment$447,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,530+4.0%
2024$10,123+9.9%
2023$9,208+0.0%
2022$9,208+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,949DeedBook 18729, Page 569Recorded10/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5025, Page 891