Skip to content

23 Traveler WayBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$774,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block1246.03
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page189

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,776
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
56%
Improvement Value:$184,800
44%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,121+3.9%
2024$9,739+4.1%
2023$9,357+0.0%
2022$9,357+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$774,000
Sq Ft1,776DeedBook 19194, Page 1438Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 12262, Page 573

Property Sale

Sale
$170,900
DeedBook 5078, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1993